Diodes Incorporated AZ39150S-3.3E1
AZ39150S-3.3E1
Part No.:
AZ39150S-3.3E1
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
AZ39150S-3.3E1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO263
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Obsolete
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
13.2V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.3V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.5V @ 1.5A
Current-Output:
1.5A
Current-Quiescent(Iq):
Current-Supply(Max):
PSRR:
ControlFeatures:
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)