EPCOS - TDK Electronics B25680B0148K903
B25680B0148K903
Part No.:
B25680B0148K903
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial, Can
Datasheet:
ShinYuaB25680B0148K903.pdf
Description:
CAP FILM 1400UF 10% 900V RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial, Can
Packaging:
Bulk
Series:
MKP DC Link - Heavy Duty
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1400 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
900V
DielectricMaterial:
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.1 mOhms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 75°C
MountingType:
Chassis Mount
Size/Dimension:
4.567 Dia (116.00mm)
Height-Seated(Max):
7.047 (179.00mm)
Termination:
Threaded, Female
LeadSpacing:
1.969 (50.00mm)
Applications:
DC Link, DC Filtering
Ratings:
Category:
Film Capacitors
Datasheet:
ShinYuaB25680B0148K903.pdf
1. How to order B25680B0148K903 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the B25680B0148K903 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of B25680B0148K903?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image B25680B2807K003 B25680B 557K901 B25680B0198K903 B25680B1427A101 B25680B0148K903
Part Number B25680B2807K003 B25680B 557K901 B25680B0198K903 B25680B1427A101 B25680B0148K903
Package/Case Radial, Can Radial, Can Radial, Can Radial, Can Radial, Can
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 1400 µF 1400 µF 1400 µF 1400 µF 1400 µF
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
VoltageRating-AC - - - - -
VoltageRating-DC 900V 900V 900V 900V 900V
DielectricMaterial - - - - -
ESR(EquivalentSeriesResistance) 1.1 mOhms 1.1 mOhms 1.1 mOhms 1.1 mOhms 1.1 mOhms
OperatingTemperature -40°C ~ 75°C -40°C ~ 75°C -40°C ~ 75°C -40°C ~ 75°C -40°C ~ 75°C
MountingType Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
Size/Dimension 4.567 Dia (116.00mm) 4.567 Dia (116.00mm) 4.567 Dia (116.00mm) 4.567 Dia (116.00mm) 4.567 Dia (116.00mm)
Height-Seated(Max) 7.047 (179.00mm) 7.047 (179.00mm) 7.047 (179.00mm) 7.047 (179.00mm) 7.047 (179.00mm)
Termination Threaded, Female Threaded, Female Threaded, Female Threaded, Female Threaded, Female
LeadSpacing 1.969 (50.00mm) 1.969 (50.00mm) 1.969 (50.00mm) 1.969 (50.00mm) 1.969 (50.00mm)