EPCOS - TDK Electronics B41043A2127M
B41043A2127M
Part No.:
B41043A2127M
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaB41043A2127M.pdf
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 6.3V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
B41043
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
120 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
80.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
115 mA @ 100 kHz
Impedance:
650 mOhms
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)
SurfaceMountLandSize:
MountingType:
Through Hole
Category:
Datasheet:
ShinYuaB41043A2127M.pdf
1. How to order B41043A2127M on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the B41043A2127M price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of B41043A2127M?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of B41043A2127M.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image B41043A2107M B41043A2108M B41043A2109M B41043A2127M B41043A2128M
Part Number B41043A2107M B41043A2108M B41043A2109M B41043A2127M B41043A2128M
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series B41043 B41043 B41043 B41043 B41043
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Capacitance 120 µF 120 µF 120 µF 120 µF 120 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Voltage-Rated 6.3 V 6.3 V 6.3 V 6.3 V 6.3 V
Lifetime@Temp 2000 Hrs @ 105°C 2000 Hrs @ 105°C 2000 Hrs @ 105°C 2000 Hrs @ 105°C 2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C
Polarization Polar Polar Polar Polar Polar
Ratings - - - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency 80.5 mA @ 120 Hz 80.5 mA @ 120 Hz 80.5 mA @ 120 Hz 80.5 mA @ 120 Hz 80.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency 115 mA @ 100 kHz 115 mA @ 100 kHz 115 mA @ 100 kHz 115 mA @ 100 kHz 115 mA @ 100 kHz
Impedance 650 mOhms 650 mOhms 650 mOhms 650 mOhms 650 mOhms
LeadSpacing 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm)
Size/Dimension 0.197 Dia (5.00mm) 0.197 Dia (5.00mm) 0.197 Dia (5.00mm) 0.197 Dia (5.00mm) 0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max) 0.492 (12.50mm) 0.492 (12.50mm) 0.492 (12.50mm) 0.492 (12.50mm) 0.492 (12.50mm)