EPCOS - TDK Electronics B41043A3686M
B41043A3686M
Part No.:
B41043A3686M
Datasheet:
ShinYuaB41043A3686M.pdf
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 10V RADIAL
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
67.9 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
97 mA @ 100 kHz
Impedance:
800 mOhms
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)