EPCOS - TDK Electronics B41043A3688M
B41043A3688M
Part No.:
B41043A3688M
Datasheet:
ShinYuaB41043A3688M.pdf
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Capacitance:
6800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.169 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.41 A @ 100 kHz
Impedance:
20 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.476 (37.50mm)