EPCOS - TDK Electronics B41043A4158M
B41043A4158M
Part No.:
B41043A4158M
Datasheet:
ShinYuaB41043A4158M.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.341 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.49 A @ 100 kHz
Impedance:
36 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)