EPCOS - TDK Electronics B41043A4277M
B41043A4277M
Part No.:
B41043A4277M
Datasheet:
ShinYuaB41043A4277M.pdf
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
287 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
410 mA @ 100 kHz
Impedance:
140 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.650 (16.50mm)