EPCOS - TDK Electronics B41043A4337M
B41043A4337M
Part No.:
B41043A4337M
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaB41043A4337M.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
B41043
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
318.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
120 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.650 (16.50mm)