EPCOS - TDK Electronics B41043A4397M
B41043A4397M
Part No.:
B41043A4397M
Datasheet:
ShinYuaB41043A4397M.pdf
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
456 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
100 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.846 (21.50mm)