EPCOS - TDK Electronics B41043A4398M
B41043A4398M
Part No.:
B41043A4398M
Datasheet:
ShinYuaB41043A4398M.pdf
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
3900 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.998 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.22 A @ 100 kHz
Impedance:
22 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.319 (33.50mm)