EPCOS - TDK Electronics B41043A5158M
B41043A5158M
Part No.:
B41043A5158M
Datasheet:
ShinYuaB41043A5158M.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.602 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.78 A @ 100 kHz
Impedance:
29 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.319 (33.50mm)