EPCOS - TDK Electronics B41043A5566M
B41043A5566M
Part No.:
B41043A5566M
Datasheet:
ShinYuaB41043A5566M.pdf
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 25V RADIAL
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
98 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
140 mA @ 100 kHz
Impedance:
440 mOhms
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)