EPCOS - TDK Electronics B41043A7397M
B41043A7397M
Part No.:
B41043A7397M
Datasheet:
ShinYuaB41043A7397M.pdf
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 35V RADIAL
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
764 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
955 mA @ 100 kHz
Impedance:
55 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)