EPCOS - TDK Electronics B41044A2109M
B41044A2109M
Part No.:
B41044A2109M
Datasheet:
ShinYuaB41044A2109M.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL
Series:
B41044
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
RippleCurrent@HighFrequency:
2.6 A @ 100 kHz
Impedance:
25 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.319 (33.50mm)
SurfaceMountLandSize:
MountingType:
Through Hole
Datasheet:
ShinYuaB41044A2109M.pdf
1. How to order B41044A2109M on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the B41044A2109M price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of B41044A2109M?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of B41044A2109M.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image B41044A2107M B41044A2108M B41044A2109M B41044A2157M B41044A2158M
Part Number B41044A2107M B41044A2108M B41044A2109M B41044A2157M B41044A2158M
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series B41044 B41044 B41044 B41044 B41044
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Capacitance 10000 µF 10000 µF 10000 µF 10000 µF 10000 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Voltage-Rated 6.3 V 6.3 V 6.3 V 6.3 V 6.3 V
Lifetime@Temp 5000 Hrs @ 105°C 5000 Hrs @ 105°C 5000 Hrs @ 105°C 5000 Hrs @ 105°C 5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature - - - - -
Polarization Polar Polar Polar Polar Polar
Ratings - - - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
RippleCurrent@HighFrequency 2.6 A @ 100 kHz 2.6 A @ 100 kHz 2.6 A @ 100 kHz 2.6 A @ 100 kHz 2.6 A @ 100 kHz
Impedance 25 mOhms 25 mOhms 25 mOhms 25 mOhms 25 mOhms
LeadSpacing 0.295 (7.50mm) 0.295 (7.50mm) 0.295 (7.50mm) 0.295 (7.50mm) 0.295 (7.50mm)
Size/Dimension 0.630 Dia (16.00mm) 0.630 Dia (16.00mm) 0.630 Dia (16.00mm) 0.630 Dia (16.00mm) 0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max) 1.319 (33.50mm) 1.319 (33.50mm) 1.319 (33.50mm) 1.319 (33.50mm) 1.319 (33.50mm)