EPCOS - TDK Electronics B41044A5158M
B41044A5158M
Part No.:
B41044A5158M
Datasheet:
ShinYuaB41044A5158M.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL
Series:
B41044
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
RippleCurrent@HighFrequency:
2.1 A @ 100 kHz
Impedance:
30 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)