EPCOS - TDK Electronics B41044A5227M
B41044A5227M
Part No.:
B41044A5227M
Datasheet:
ShinYuaB41044A5227M.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Series:
B41044
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
315 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
450 mA @ 100 kHz
Impedance:
140 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.512 (13.00mm)