EPCOS - TDK Electronics B41044A6105M
B41044A6105M
Part No.:
B41044A6105M
Datasheet:
ShinYuaB41044A6105M.pdf
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
Series:
B41044
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
16.8 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
40 mA @ 100 kHz
Impedance:
3.5 Ohms
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)