EPCOS - TDK Electronics B41044A6106M
B41044A6106M
Part No.:
B41044A6106M
Datasheet:
ShinYuaB41044A6106M.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Series:
B41044
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
RippleCurrent@HighFrequency:
120 mA @ 100 kHz
Impedance:
1.4 Ohms
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)