EPCOS - TDK Electronics B41044B7108M
B41044B7108M
Part No.:
B41044B7108M
Datasheet:
ShinYuaB41044B7108M.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Series:
B41044
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.275 A @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)