EPCOS - TDK Electronics B41694A7158Q7
B41694A7158Q7
Part No.:
B41694A7158Q7
Datasheet:
B41694A7158Q7.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 40V AXIAL
Packaging:
Bulk
Series:
B41694
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
45mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@HighFrequency:
6.3 A @ 10 kHz
Impedance:
15 mOhms
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)