EPCOS - TDK Electronics B41694A7477Q9
B41694A7477Q9
Part No.:
B41694A7477Q9
Datasheet:
B41694A7477Q9.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 40V AXIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
B41694
ProductStatus:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
140mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@HighFrequency:
2.9 A @ 10 kHz
Impedance:
44 mOhms