Diodes Incorporated BABS1100-TR
BABS1100-TR
Part No.:
BABS1100-TR
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Diodes - Bridge Rectifiers
Package:
4-SMD, Gull Wing
Datasheet:
ShinYuaBABS1100-TR.pdf
Description:
PLANAR SCHOTTKY RECTIFIER ABS/SO
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeType:
Single Phase
Technology:
Standard
Voltage-PeakReverse(Max):
100 V
Current-AverageRectified(Io):
1 A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
0.85 V @ 1 A
Current-ReverseLeakage@Vr:
10 µA @ 100 V
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
MountingType:
Surface Mount
VRRM(V):
4-SMD, Gull Wing
I(AV)(A):
IFSM(A):
VF@IF(V):
VF@IF(A):
IR(μA):
Trr(ns):
Category:
Diodes - Bridge Rectifiers
Datasheet:
ShinYuaBABS1100-TR.pdf
1. How to order BABS1100-TR on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the BABS1100-TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BABS1100-TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BABS1100-TR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
DiodeType Single Phase Single Phase Single Phase Single Phase Single Phase
Technology Standard Standard Standard Standard Standard
Voltage-PeakReverse(Max) 100 V 100 V 100 V 100 V 100 V
Current-AverageRectified(Io) 1 A 1 A 1 A 1 A 1 A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If 0.85 V @ 1 A 0.85 V @ 1 A 0.85 V @ 1 A 0.85 V @ 1 A 0.85 V @ 1 A
Current-ReverseLeakage@Vr 10 µA @ 100 V 10 µA @ 100 V 10 µA @ 100 V 10 µA @ 100 V 10 µA @ 100 V