Infineon Technologies BAS40-05E6327
BAS40-05E6327
Part No.:
BAS40-05E6327
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
ShinYuaBAS40-05E6327.pdf
Description:
BAS40 - HIGH SPEED SWITCHING, CL
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Schottky
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
40 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
120mA (DC)
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1 V @ 40 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
1 µA @ 30 V
OperatingTemperature-Junction:
150°C