Infineon Technologies BAW101E6433
BAW101E6433
Part No.:
BAW101E6433
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-253-4, TO-253AA
Datasheet:
ShinYuaBAW101E6433.pdf
Description:
BAW101 - HIGH VOLTAGE DOUBLE DIO
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
2 Independent
DiodeType:
Standard
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
300 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
250mA (DC)
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.3 V @ 100 mA
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
1 µs
Current-ReverseLeakage@Vr:
150 nA @ 250 V
OperatingTemperature-Junction:
150°C