Infineon Technologies BC807-25B5000
BC807-25B5000
Part No.:
BC807-25B5000
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
ShinYuaBC807-25B5000.pdf
Description:
TRANS PNP 45V 0.5A SOT23
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
TransistorType:
PNP
Current-Collector(Ic)(Max):
500 mA
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
45 V
VceSaturation(Max)@IbIc:
700mV @ 50mA, 500mA
Current-CollectorCutoff(Max):
100nA (ICBO)
DCCurrentGain(hFE)(Min)@IcVce:
160 @ 100mA, 1V
Power-Max:
330 mW
Frequency-Transition:
200MHz
OperatingTemperature:
150°C (TJ)