GCT BF065-10-A-2-N-D
BF065-10-A-2-N-D
Part No.:
BF065-10-A-2-N-D
Manufacturer:
GCT
Category:
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
ShinYuaBF065-10-A-2-N-D.pdf
Description:
10W, 2MM PITCH SOCKET, DIL, TH
Packaging:
Tube
Series:
BF065
ProductStatus:
Active
ConnectorType:
Receptacle, Bottom or Top Entry
ContactType:
Female Socket
Style:
Board to Board
NumberofPositions:
10
NumberofPositionsLoaded:
All
Pitch-Mating:
0.079 (2.00mm)
NumberofRows:
2
RowSpacing-Mating:
0.079 (2.00mm)
MountingType:
Through Hole
Termination:
Solder
FasteningType:
Push-Pull
ContactFinish-Mating:
Gold
ContactFinishThickness-Mating:
Flash
InsulationColor:
Black
InsulationHeight:
0.169 (4.30mm)
ContactLength-Post:
0.118 (3.00mm)
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
MaterialFlammabilityRating:
-40°C ~ 105°C
ContactFinish-Post:
UL94 V-0
MatedStackingHeights:
Gold
IngressProtection:
Category:
Datasheet:
ShinYuaBF065-10-A-2-N-D.pdf
1. How to order BF065-10-A-2-N-D on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the BF065-10-A-2-N-D price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BF065-10-A-2-N-D?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BF065-04-A-2-N-D BF065-06-A-2-N-D BF065-08-A-2-N-D BF065-10-A-2-N-D BF065-12-A-2-N-D
Part Number BF065-04-A-2-N-D BF065-06-A-2-N-D BF065-08-A-2-N-D BF065-10-A-2-N-D BF065-12-A-2-N-D
Manufacturer GCT GCT GCT GCT GCT
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series BF065 BF065 BF065 BF065 BF065
ProductStatus Active Active Active Active Active
ContactType Female Socket Female Socket Female Socket Female Socket Female Socket
Style Board to Board Board to Board Board to Board Board to Board Board to Board
NumberofPositions 10 10 10 10 10
NumberofPositionsLoaded All All All All All
Pitch-Mating 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm)
NumberofRows 2 2 2 2 2
RowSpacing-Mating 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm)
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Termination Solder Solder Solder Solder Solder
FasteningType Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull
ContactFinish-Mating Gold Gold Gold Gold Gold
ContactFinishThickness-Mating Flash Flash Flash Flash Flash
InsulationColor Black Black Black Black Black
InsulationHeight 0.169 (4.30mm) 0.169 (4.30mm) 0.169 (4.30mm) 0.169 (4.30mm) 0.169 (4.30mm)
ContactLength-Post 0.118 (3.00mm) 0.118 (3.00mm) 0.118 (3.00mm) 0.118 (3.00mm) 0.118 (3.00mm)
OperatingTemperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
MaterialFlammabilityRating -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C