Bellnix Co., Ltd. BLC05-12W25
BLC05-12W25
Part No.:
BLC05-12W25
Manufacturer:
Bellnix Co., Ltd.
Category:
DC DC Converters
Package:
8-SMD Module, 7 Leads
Datasheet:
ShinYuaBLC05-12W25.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 6W
  • Related Categories
Package/Case:
8-SMD Module, 7 Leads
Packaging:
Bulk
Series:
BLC05 (6W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
2
Voltage-Input(Min):
4.5V
Voltage-Input(Max):
9V
Voltage-Output1:
12V
Voltage-Output2:
-12V
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
250mA, 250mA
Power(Watts):
6 W
Voltage-Isolation:
500 V
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Adjustable Output, Remote On/Off
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
80%
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.91 L x 0.83 W x 0.39 H (23.2mm x 21.1mm x 10.0mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaBLC05-12W25.pdf
1. How to order BLC05-12W25 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the BLC05-12W25 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BLC05-12W25?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BLC05-12W25.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BLC05-12S50 BLC05-05S100 BLC05-12W25
Part Number BLC05-12S50 BLC05-05S100 BLC05-12W25
Manufacturer Bellnix Co., Ltd. Bellnix Co., Ltd. Bellnix Co., Ltd.
Package/Case 8-SMD Module, 7 Leads 8-SMD Module, 7 Leads 8-SMD Module, 7 Leads
Packaging Bulk Bulk Bulk
Series BLC05 (6W) BLC05 (6W) BLC05 (6W)
ProductStatus Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 2 2 2
Voltage-Input(Min) 4.5V 4.5V 4.5V
Voltage-Input(Max) 9V 9V 9V
Voltage-Output1 12V 12V 12V
Voltage-Output2 -12V -12V -12V
Voltage-Output3 - - -
Voltage-Output4 - - -
Current-Output(Max) 250mA, 250mA 250mA, 250mA 250mA, 250mA
Power(Watts) 6 W 6 W 6 W
Voltage-Isolation 500 V 500 V 500 V
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency 80% 80% 80%
MountingType Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size/Dimension 0.91 L x 0.83 W x 0.39 H (23.2mm x 21.1mm x 10.0mm) 0.91 L x 0.83 W x 0.39 H (23.2mm x 21.1mm x 10.0mm) 0.91 L x 0.83 W x 0.39 H (23.2mm x 21.1mm x 10.0mm)