Bourns Inc. BPS130-HA300P-1MG
BPS130-HA300P-1MG
Part No.:
BPS130-HA300P-1MG
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Pressure Sensors, Transducers
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaBPS130-HA300P-1MG.pdf
Description:
PRESSURE SENSOR, ANALOG, 300 PSI
  • Related Categories
Package/Case:
Module
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
BPS130
ProductStatus:
Active
Applications:
Board Mount
PressureType:
Absolute
OperatingPressure:
300PSI (2068.43kPa)
OutputType:
Analog Voltage
Output:
0.45 V ~ 4.95 V
Accuracy:
±0.25%
Voltage-Supply:
4.5V ~ 5.5V
PortSize:
PortStyle:
No Port
Features:
TerminationStyle:
MaximumPressure:
600PSI (4136.85kPa)
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C