Bourns Inc. BPS130-HG300P-1SG
BPS130-HG300P-1SG
Part No.:
BPS130-HG300P-1SG
Datasheet:
ShinYuaBPS130-HG300P-1SG.pdf
Description:
PRESSURE SENSOR, ANALOG, 300 PSI
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
PressureType:
Gauge
OperatingPressure:
300PSI (2068.43kPa)
Output:
0.45 V ~ 4.95 V
Accuracy:
±0.25%
Voltage-Supply:
4.5V ~ 5.5V
PortSize:
Male - 0.122 (3.1mm) Tube
TerminationStyle:
Solder Pad
MaximumPressure:
600PSI (4136.85kPa)
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C
Datasheet:
ShinYuaBPS130-HG300P-1SG.pdf
1. How to order BPS130-HG300P-1SG on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the BPS130-HG300P-1SG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BPS130-HG300P-1SG?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BPS130-HG100P-3S BPS130-HG300P-1SG BPS130-HA100P-1MG BPS130-HA015P-1MG BPS130-HA300P-1SG
Part Number BPS130-HG100P-3S BPS130-HG300P-1SG BPS130-HA100P-1MG BPS130-HA015P-1MG BPS130-HA300P-1SG
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Package/Case - - - - -
Series BPS130 BPS130 BPS130 BPS130 BPS130
ProductStatus Active Active Active Active Active
Applications Board Mount Board Mount Board Mount Board Mount Board Mount
PressureType Gauge Gauge Gauge Gauge Gauge
OutputType Analog Voltage Analog Voltage Analog Voltage Analog Voltage Analog Voltage
Output 0.45 V ~ 4.95 V 0.45 V ~ 4.95 V 0.45 V ~ 4.95 V 0.45 V ~ 4.95 V 0.45 V ~ 4.95 V
Accuracy ±0.25% ±0.25% ±0.25% ±0.25% ±0.25%
Voltage-Supply 4.5V ~ 5.5V 4.5V ~ 5.5V 4.5V ~ 5.5V 4.5V ~ 5.5V 4.5V ~ 5.5V
PortSize Male - 0.122 (3.1mm) Tube Male - 0.122 (3.1mm) Tube Male - 0.122 (3.1mm) Tube Male - 0.122 (3.1mm) Tube Male - 0.122 (3.1mm) Tube
PortStyle Barbless Barbless Barbless Barbless Barbless
Features - - - - -
TerminationStyle Solder Pad Solder Pad Solder Pad Solder Pad Solder Pad
OperatingTemperature -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C