Bourns Inc. BPS130-HA500P-3S
BPS130-HA500P-3S
Part No.:
BPS130-HA500P-3S
Package:
3-SIP Module
Datasheet:
ShinYuaBPS130-HA500P-3S.pdf
Description:
PRESSURE SENSOR, ANALOG, 500 PSI
  • Related Categories
Package/Case:
3-SIP Module
Packaging:
Tray
PressureType:
Absolute
OperatingPressure:
500PSI (3447.38kPa)
Output:
0.45 V ~ 4.95 V
Accuracy:
±0.25%
Voltage-Supply:
4.5V ~ 5.5V
PortSize:
Male - 0.122 (3.1mm) Tube
TerminationStyle:
PC Pin
MaximumPressure:
1000PSI (6894.76kPa)
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C