Bourns Inc. BPS310-AD0P15-2DG
BPS310-AD0P15-2DG
Part No.:
BPS310-AD0P15-2DG
Package:
8-SMD, J-Lead, Dual Ports, Same Side
Datasheet:
ShinYuaBPS310-AD0P15-2DG.pdf
Description:
PRESSURE SENSOR, 0.15 PSID, UNCO
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
BPS310
PressureType:
Differential
OperatingPressure:
0.15PSI (1kPa)
OutputType:
Wheatstone Bridge
Output:
0 mV ~ 37.5 mV (5V)
Accuracy:
±0.25%
Voltage-Supply:
15V
PortSize:
Male - 0.087 (2.2mm) Tube, Dual
PortStyle:
Barbed
Features:
TerminationStyle:
J Lead
MaximumPressure:
0.75PSI (5.17kPa)
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Datasheet:
ShinYuaBPS310-AD0P15-2DG.pdf
1. How to order BPS310-AD0P15-2DG on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the BPS310-AD0P15-2DG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BPS310-AD0P15-2DG?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BPS310-AD0P15-2DG BPS310-AD01P0-2DG
Part Number BPS310-AD0P15-2DG BPS310-AD01P0-2DG
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc.
Package/Case 8-SMD, J-Lead, Dual Ports, Same Side 8-SMD, J-Lead, Dual Ports, Same Side
Packaging Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT) Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series BPS310 BPS310
ProductStatus Active Active
Applications - -
PressureType Differential Differential
OperatingPressure 0.15PSI (1kPa) 0.15PSI (1kPa)
OutputType Wheatstone Bridge Wheatstone Bridge
Output 0 mV ~ 37.5 mV (5V) 0 mV ~ 37.5 mV (5V)
Accuracy ±0.25% ±0.25%
Voltage-Supply 15V 15V
PortSize Male - 0.087 (2.2mm) Tube, Dual Male - 0.087 (2.2mm) Tube, Dual
PortStyle Barbed Barbed
Features - -
TerminationStyle J Lead J Lead
MaximumPressure 0.75PSI (5.17kPa) 0.75PSI (5.17kPa)
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C