Bourns Inc. BPS320-AA015P-4MG
BPS320-AA015P-4MG
Part No.:
BPS320-AA015P-4MG
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Pressure Sensors, Transducers
Package:
4-SMD Module
Datasheet:
ShinYuaBPS320-AA015P-4MG.pdf
Description:
PRESSURE SENSOR, 15 PSIA, UNCOMP
  • Related Categories
Package/Case:
4-SMD Module
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
BPS320
ProductStatus:
Active
Applications:
PressureType:
Absolute
OperatingPressure:
15PSI (103.42kPa)
OutputType:
Analog Voltage
Output:
0 mV ~ 75 mV (5V)
Accuracy:
±0.2%
Voltage-Supply:
15V
PortSize:
PortStyle:
No Port
Features:
TerminationStyle:
SMD (SMT) Tab
MaximumPressure:
30PSI (206.84kPa)
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Category:
Pressure Sensors, Transducers
Datasheet:
ShinYuaBPS320-AA015P-4MG.pdf
1. How to order BPS320-AA015P-4MG on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the BPS320-AA015P-4MG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BPS320-AA015P-4MG?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BPS320-AA500P-4MG BPS320-AG015P-4CG BPS320-AA015P-4MG BPS320-AA100P-4KG
Part Number BPS320-AA500P-4MG BPS320-AG015P-4CG BPS320-AA015P-4MG BPS320-AA100P-4KG
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Package/Case 4-SMD Module 4-SMD Module 4-SMD Module 4-SMD Module
Series BPS320 BPS320 BPS320 BPS320
ProductStatus Active Active Active Active
Applications - - - -
PressureType Absolute Absolute Absolute Absolute
OperatingPressure 15PSI (103.42kPa) 15PSI (103.42kPa) 15PSI (103.42kPa) 15PSI (103.42kPa)
OutputType Analog Voltage Analog Voltage Analog Voltage Analog Voltage
Output 0 mV ~ 75 mV (5V) 0 mV ~ 75 mV (5V) 0 mV ~ 75 mV (5V) 0 mV ~ 75 mV (5V)
Accuracy ±0.2% ±0.2% ±0.2% ±0.2%
Voltage-Supply 15V 15V 15V 15V
PortSize - - - -
PortStyle No Port No Port No Port No Port
Features - - - -
TerminationStyle SMD (SMT) Tab SMD (SMT) Tab SMD (SMT) Tab SMD (SMT) Tab
MaximumPressure 30PSI (206.84kPa) 30PSI (206.84kPa) 30PSI (206.84kPa) 30PSI (206.84kPa)
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C