Bourns Inc. BPS330-AG015P-3S
BPS330-AG015P-3S
Part No.:
BPS330-AG015P-3S
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
ShinYuaBPS330-AG015P-3S.pdf
Description:
UC PRESSURE SENSOR, 15 PSIG, THT
  • Related Categories
Package/Case:
4-DIP Module
Packaging:
Tray
Series:
BPS330
Applications:
Board Mount
PressureType:
Gauge
OperatingPressure:
15PSI (103.42kPa)
OutputType:
Wheatstone Bridge
Output:
0 mV ~ 150 mV (5V)
Accuracy:
±0.25%
Voltage-Supply:
1.5V ~ 15V
PortSize:
PortStyle:
Barbed
Features:
TerminationStyle:
PC Pin
MaximumPressure:
245PSI (1689.22kPa)
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
Datasheet:
ShinYuaBPS330-AG015P-3S.pdf
1. How to order BPS330-AG015P-3S on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the BPS330-AG015P-3S price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BPS330-AG015P-3S?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BPS330-AG005P-3T BPS330-AG050P-3T BPS330-AG060P-3T BPS330-AG015P-3S
Part Number BPS330-AG005P-3T BPS330-AG050P-3T BPS330-AG060P-3T BPS330-AG015P-3S
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Package/Case 4-DIP Module 4-DIP Module 4-DIP Module 4-DIP Module
Packaging Tray Tray Tray Tray
Series BPS330 BPS330 BPS330 BPS330
ProductStatus Active Active Active Active
Applications Board Mount Board Mount Board Mount Board Mount
PressureType Gauge Gauge Gauge Gauge
OperatingPressure 15PSI (103.42kPa) 15PSI (103.42kPa) 15PSI (103.42kPa) 15PSI (103.42kPa)
OutputType Wheatstone Bridge Wheatstone Bridge Wheatstone Bridge Wheatstone Bridge
Output 0 mV ~ 150 mV (5V) 0 mV ~ 150 mV (5V) 0 mV ~ 150 mV (5V) 0 mV ~ 150 mV (5V)
Accuracy ±0.25% ±0.25% ±0.25% ±0.25%
Voltage-Supply 1.5V ~ 15V 1.5V ~ 15V 1.5V ~ 15V 1.5V ~ 15V
PortSize - - - -
PortStyle Barbed Barbed Barbed Barbed
Features - - - -
TerminationStyle PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin
MaximumPressure 245PSI (1689.22kPa) 245PSI (1689.22kPa) 245PSI (1689.22kPa) 245PSI (1689.22kPa)
OperatingTemperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C