Infineon Technologies BRT12F-X007
BRT12F-X007
Part No.:
BRT12F-X007
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Optoisolators - Triac, SCR Output
Package:
6-SMD, Gull Wing
Datasheet:
ShinYuaBRT12F-X007.pdf
Description:
TRIAC OUTPUT OPTOCOUPLER, 5300V
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Obsolete
OutputType:
Triac
ZeroCrossingCircuit:
No
NumberofChannels:
1
Voltage-Isolation:
5300Vrms
Voltage-OffState:
600 V
StaticdV/dt(Min):
10kV/µs
Current-LEDTrigger(Ift)(Max):
1.2mA
Current-OnState(It(RMS))(Max):
300 mA
Current-Hold(Ih):
500µA
TurnOnTime:
Voltage-Forward(Vf)(Typ):
1.1V
Current-DCForward(If)(Max):
20 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 100°C
MountingType:
Surface Mount
Category:
Datasheet:
ShinYuaBRT12F-X007.pdf
1. How to order BRT12F-X007 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the BRT12F-X007 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BRT12F-X007?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BRT12F-X007.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BRT12F-X007
Part Number BRT12F-X007
Manufacturer Infineon Technologies
Packaging Bulk
Series -
ProductStatus Obsolete
OutputType Triac
ZeroCrossingCircuit No
NumberofChannels 1
Voltage-Isolation 5300Vrms
Voltage-OffState 600 V
StaticdV/dt(Min) 10kV/µs
Current-LEDTrigger(Ift)(Max) 1.2mA
Current-OnState(It(RMS))(Max) 300 mA
Current-Hold(Ih) 500µA
TurnOnTime -
Voltage-Forward(Vf)(Typ) 1.1V
Current-DCForward(If)(Max) 20 mA
OperatingTemperature -40°C ~ 100°C