WeEn Semiconductors BT136-600,127
BT136-600,127
Part No.:
BT136-600,127
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Category:
Thyristors - TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaBT136-600,127.pdf
Description:
TRIAC 600V 4A TO220AB
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
TriacType:
Standard
Voltage-OffState:
600 V
Current-OnState(It(RMS))(Max):
4 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.5 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
25A, 27A
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
35 mA
Current-Hold(Ih)(Max):
15 mA
Configuration:
Single
OperatingTemperature:
125°C (TJ)