Littelfuse Inc. BTA12-600BW3G
BTA12-600BW3G
Part No.:
BTA12-600BW3G
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Thyristors - TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaBTA12-600BW3G.pdf
Description:
TRIAC 600V 12A TO220AB
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
TriacType:
Standard
Voltage-OffState:
600 V
Current-OnState(It(RMS))(Max):
12 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.1 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
105A @ 60Hz
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
50 mA
Current-Hold(Ih)(Max):
50 mA
Configuration:
Single
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)