WeEn Semiconductors BTA212-600E,127
BTA212-600E,127
Part No.:
BTA212-600E,127
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaBTA212-600E,127.pdf
Description:
TRIAC SENS GATE 600V 12A TO220AB
TriacType:
Logic - Sensitive Gate
Voltage-OffState:
600 V
Current-OnState(It(RMS))(Max):
12 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.5 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
95A, 105A
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
10 mA
Current-Hold(Ih)(Max):
25 mA
OperatingTemperature:
125°C (TJ)