WeEn Semiconductors BTA416Y-600B,127
BTA416Y-600B,127
Part No.:
BTA416Y-600B,127
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Package:
TO-220-3 Isolated Tab
Datasheet:
ShinYuaBTA416Y-600B,127.pdf
Description:
TRIAC 600V 16A TO220AB
TriacType:
Standard
Voltage-OffState:
600 V
Current-OnState(It(RMS))(Max):
16 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.5 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
160A, 176A
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
50 mA
Current-Hold(Ih)(Max):
60 mA
OperatingTemperature:
150°C (TJ)