STMicroelectronics BTB04-600SL
BTB04-600SL
Part No.:
BTB04-600SL
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Thyristors - TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaBTB04-600SL.pdf
Description:
TRIAC SENS GATE 600V 4A TO220AB
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
TriacType:
Logic - Sensitive Gate
Voltage-OffState:
600 V
Current-OnState(It(RMS))(Max):
4 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.3 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
35A, 38A
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
10 mA
Current-Hold(Ih)(Max):
15 mA
Configuration:
Single
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)