onsemi BTB12-600CW3G
BTB12-600CW3G
Part No.:
BTB12-600CW3G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Thyristors - TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaBTB12-600CW3G.pdf
Description:
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC, 60
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
TriacType:
Standard
Voltage-OffState:
600 V
Current-OnState(It(RMS))(Max):
12 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.1 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
120A @ 60Hz
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
35 mA
Current-Hold(Ih)(Max):
45 mA
Configuration:
Single
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)