Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZD17C75P-E3-18
BZD17C75P-E3-18
Part No.:
BZD17C75P-E3-18
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes - Zener - Single
Package:
DO-219AB
Datasheet:
ShinYuaBZD17C75P-E3-18.pdf
Description:
DIODE ZENER 75V 800MW DO219AB
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
RoHS:
RoHS
Tolerance:
Part Status:
Active
Power - Max:
800 mW
Mounting Type:
Surface Mount
Package / Case:
Impedance (Max) (Zzt):
-55°C ~ 150°C
Operating Temperature:
75 V
Supplier Device Package:
1 µA @ 56 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.2 V @ 200 mA