Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZD27B11P-HE3-08
BZD27B11P-HE3-08
Part No.:
BZD27B11P-HE3-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes - Zener - Single
Package:
DO-219AB
Datasheet:
ShinYuaBZD27B11P-HE3-08.pdf
Description:
DIODE ZENER 11V 800MW DO219AB
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Automotive, AEC-Q101, BZD27B
RoHS:
RoHS
Tolerance:
Part Status:
Active
Power - Max:
800 mW
Mounting Type:
Surface Mount
Package / Case:
7 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
-65°C ~ 175°C
Operating Temperature:
11 V
Supplier Device Package:
4 µA @ 8.2 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.2 V @ 200 mA