Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZD27B20P-HE3-18
BZD27B20P-HE3-18
Part No.:
BZD27B20P-HE3-18
Datasheet:
ShinYuaBZD27B20P-HE3-18.pdf
Description:
DIODE ZENER 20V 800MW DO219AB
Series:
Automotive, AEC-Q101, BZD27B
Power - Max:
800 mW
Package / Case:
15 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
-65°C ~ 175°C
Operating Temperature:
20 V
Supplier Device Package:
1 µA @ 15 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.2 V @ 200 mA