Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZD27C180P-E3-18
BZD27C180P-E3-18
Part No.:
BZD27C180P-E3-18
Datasheet:
ShinYuaBZD27C180P-E3-18.pdf
Description:
DIODE ZENER 180V 800MW DO219AB
Series:
BZD27C
Power - Max:
800 mW
Package / Case:
400 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
-65°C ~ 175°C
Operating Temperature:
180 V
Supplier Device Package:
1 µA @ 130 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.2 V @ 200 mA