Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZD27C56P-E3-08
BZD27C56P-E3-08
Part No.:
BZD27C56P-E3-08
Datasheet:
ShinYuaBZD27C56P-E3-08.pdf
Description:
DIODE ZENER 56V 800MW DO219AB
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
BZD27C
Power - Max:
800 mW
Package / Case:
60 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
-65°C ~ 175°C
Operating Temperature:
56 V
Supplier Device Package:
1 µA @ 43 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.2 V @ 200 mA