Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZG03B30-M3-18
BZG03B30-M3-18
Part No.:
BZG03B30-M3-18
Datasheet:
ShinYuaBZG03B30-M3-18.pdf
Description:
DIODE ZENER 30V 1.25W DO214AC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
BZG03B-M
Tolerance:
±2%
Part Status:
Active
Power - Max:
1.25 W
Package / Case:
15 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
150°C (TJ)
Operating Temperature:
30 V
Supplier Device Package:
1 µA @ 22 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.2 V @ 500 mA