Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZG03B51-HM3-18
BZG03B51-HM3-18
Part No.:
BZG03B51-HM3-18
Datasheet:
ShinYuaBZG03B51-HM3-18.pdf
Description:
DIODE ZENER 51V 1.25W DO214AC
Series:
Automotive, AEC-Q101, BZG03B-M
Tolerance:
±2%
Power - Max:
1.25 W
Package / Case:
60 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
150°C (TJ)
Operating Temperature:
51 V
Supplier Device Package:
1 µA @ 39 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.2 V @ 500 mA