Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZG03B75-HM3-18
BZG03B75-HM3-18
Part No.:
BZG03B75-HM3-18
Datasheet:
ShinYuaBZG03B75-HM3-18.pdf
Description:
DIODE ZENER 75V 1.25W DO214AC
Series:
Automotive, AEC-Q101, BZG03B-M
Tolerance:
±2%
Power - Max:
1.25 W
Package / Case:
100 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
150°C (TJ)
Operating Temperature:
75 V
Supplier Device Package:
1 µA @ 56 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.2 V @ 500 mA