Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZG03C33TR
BZG03C33TR
Part No.:
BZG03C33TR
Datasheet:
ShinYuaBZG03C33TR.pdf
Description:
DIODE ZENER 33V 1.25W DO214AC
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
BZG03C
Tolerance:
±6%
Part Status:
Obsolete
Power - Max:
1.25 W
Package / Case:
15 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
Operating Temperature:
33 V
Supplier Device Package:
1 µA @ 24 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.2 V @ 500 mA