Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZG04-130-M3-08
BZG04-130-M3-08
Part No.:
BZG04-130-M3-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes - Zener - Single
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
ShinYuaBZG04-130-M3-08.pdf
Description:
DIODE ZENER 160V 1.25W DO214AC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
BZG04-M
RoHS:
RoHS
Tolerance:
Part Status:
Active
Power - Max:
1.25 W
Mounting Type:
Surface Mount
Package / Case:
Impedance (Max) (Zzt):
150°C (TJ)
Operating Temperature:
160 V
Supplier Device Package:
5 µA @ 130 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.2 V @ 500 mA